Wersja obowiązująca z dnia

Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miłakowo na 2023 rok

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

na terenie Gminy Miłakowo na 2023 rok

Podstawą prawną podjęcia przez Radę Miejską w Miłakowie uchwały w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miłakowo na 2023 rok”, zwanego dalej Programem jest art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 572 ze zm.).

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1.

Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miłakowo oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi. Program obejmuje:

1. Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym obowiązkową sterylizację albo kastrację zwierząt umieszczonych w schronisku dla zwierząt.

2. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Gminy Miłakowo, w tym poprzez umieszczenie ich w Schronisku dla zwierząt.

3. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie.

4. Odławianie bezdomnych zwierząt.

5. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt.

6. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

7. Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.

 

§ 2.

Działania związane z realizacją Programu realizują:

1. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Ostródzie z lokalizacją Lubajny 2, 14-100 Ostróda.

2. Burmistrz Miłakowa.

3. Organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest ochrona zwierząt.

 

Rozdział 2

Opieka nad zwierzętami

§ 3.

1. Gmina zapewnia zwierzętom z terenu gminy Miłakowo miejsce w Schronisku dla zwierząt z lokalizacją Lubajny 2, 14-100 Ostróda, na podstawie porozumienia zawartego z Gminą Miejską Ostróda.

2. Schronisko zapewnia opiekę zwierzętom z terenu gminy Miłakowo poprzez:

a) udzielanie opieki lekarsko-weterynaryjnej bezdomnym zwierzętom,

b) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez prowadzenie stałej i aktualnej informacji o zwierzętach czekających na adopcję na stronach internetowych Schroniska,

c) obligatoryjne przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt w Schronisku,

d) w uzasadnionych przypadkach usypianie ślepych miotów,

e) wyłapywanie i transport do schroniska za dodatkową odpłatnością.

 

3. Odłowione bezdomne zwierzęta będą przewożone do Schroniska dla zwierząt.

4. Odławianiu podlegają bezdomne zwierzęta, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.

5. Odławianie zwierząt bezdomnych może być prowadzone za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla życia zdrowia wyłapanych zwierząt, a także nie będzie zadawał im cierpienia.

6. Odławianie zwierząt bezdomnych i ich transport odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

7. Czynności związane z wyłapywaniem bezdomnych zwierząt podejmowane będą na pisemne, bądź telefoniczne zgłoszenie interwencyjne służb porządkowych, mieszkańców gminy lub z urzędu.

Rozdział 3

Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt.

§ 4.

Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, realizują:

1. Schronisko poprzez obligatoryjne przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt przyjętych do Schroniska, z wyjątkiem zwierząt u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia i/lub wiek;

2. Gmina Miłakowo poprzez prowadzenie akcji zachęcającej właścicieli psów i kotów do wykonywania zabiegów sterylizacji i kastracji na poniższych zasadach:

a) zapewnienia właścicielom psów i kotów dofinansowania w wysokości 50 % kosztów sterylizacji samic i kastracji samców, w ilości maksymalnie 1 szt. zwierząt rocznie. Dofinansowanie kosztów sterylizacji i kastracji psów i kotów przysługuje osobom zamieszkującym na terenie Gminy Miłakowo, które elektronicznie oznakowały psa lub kota (poprzez wszczepienie znaczków elektronicznych) i poddały szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

b) Gmina zawiera umowę z gabinetem weterynaryjnym na dokonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji dofinansowywanych przez Gminę.

c) Właściciel zwierzęcia w celu wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji wypełnia oświadczenie, w którym potwierdzone zostanie spełnienie warunków dofinansowania, o których mowa w § 3 ust. 2, a także wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych dla potrzeb wynikających z realizacji zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miłakowo, a następnie zgłasza się do zakładu leczniczego, o którym mowa w ppkt b.

d) Właściciel zwierzęcia dokonuje zapłaty 50% kosztów zabiegu według ceny usługi ustalonej w umowie, o której mowa w ppkt b, gmina dokonuje zapłaty pozostałej części kosztów zabiegu. Gmina Miłakowo dokonuje zapłaty za wykonane usługi bezpośrednio na konto zakładu leczniczego dla zwierząt, zgodnie z warunkami zawartej umowy, na podstawie dokumentów zawierających: fakturę/rachunek wystawiony przez zakład leczniczy dla zwierząt oraz oświadczenie wypełnione przez właściciela zwierzęcia.

e) Koszty refundacji powyższych zabiegów gmina będzie realizowała do wyczerpania limitu finansowego przeznaczonego na ten cel.

 

§ 5.

Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie realizują:

1. Burmistrz Miłakowa poprzez:

a) zakup i wydawanie karmy społecznym opiekunom (karmicielom) kotów wolno żyjących, na podstawie zgłoszenia mieszkańców,

b) podejmowanie interwencji w sprawach kotów wolno żyjących przy udziale Policji, Urzędu Miejskiego w Miłakowie lub organizacji pozarządowych.

 

§ 6.

Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizują:

1. Schronisko poprzez prowadzenie działań zmierzających do pozyskiwania nowych właścicieli i oddawania do adopcji bezdomnych zwierząt osobom zainteresowanym i zdolnym zapewnić im właściwe warunki bytowania.

2. Schronisko poprzez promocję zwierząt ze schroniska oraz umieszczanie ogłoszeń o adopcji zwierząt na stronie internetowej.

 

§ 7.

Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt realizowane będzie przez Gminę Miłakowo na podstawie umowy z lekarzem weterynarii mającym możliwość świadczenia usług całodobowo, z którym Gmina Miłakowo podpisze umowę.

Na gospodarstwo rolne w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich w 2023 roku wskazane zostaje Gospodarstwo Rolne Warkały Cezary Zacharewicz, Warkały 8/4, 14-310 Miłakowo.

Rozdział 4

Finansowanie programu

§ 8.

1. Środki finansowe na realizację zadań wynikających z Programu zabezpieczone są w budżecie Gminy Miłakowo na rok 2023 w wysokości 53 000,00 zł. Ww. środki finansowe przeznaczone są na następujące zadania:

a) zapewnienie miejsca i opieki w schronisku, odławianie, poszukiwanie właścicieli, obligatoryjna sterylizacja lub kastracja oraz usypianie ślepych miotów – 40 000,00 zł

b) dofinansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji właścicielom psów i kotów oraz finansowanie zabiegów kotów wolno żyjących – 4 000,00 zł

c) zakup karmy dla kotów wolno żyjących – 6 000,00 zł

d) zapewnienie miejsca i opieki dla zwierząt bezdomnych umieszczanych na określony czas we wskazanym gospodarstwie rolnym – 1 000,00 zł

e) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej, również w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt – 2 000,00 zł.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 572 ze zm.) Rada Miejska zobowiązana jest do określenia w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Stanowi to wypełnienie obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom przez gminę, wynikającego z art. 11 ust. 1 ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe przygotowany został Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miłakowo na 2023 rok, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały. Obejmuje on swoim zakresem realizację takich zadań jak:

1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt,

2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie,

3) odławianie bezdomnych zwierząt,

4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt,

5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,

6) usypianie ślepych miotów,

7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,

8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Wypełniając dyspozycje ustawowe wynikające z art. 11a ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, Burmistrz Miłakowa przekazał projekt programu do zaopiniowania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii oraz zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze Gminy Miłakowo.

Załączniki