Wersja obowiązująca z dnia

Informacja o szacowaniu szkód suszowych

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że  kolejny, 4 raport  z monitoringu suszy rolniczej, za okres od 21 kwietnia do 20 czerwca br. wykazał pogłębienie suszy rolniczej w poszczególnych gminach województwa. Suszą rolniczą zagrożone zostały kolejne gatunki roślin uprawnych. W niektórych gminach, oprócz zbóż jarych i ozimych, truskawek,  drzew i krzewów owocowych, zagrożenie suszą wystąpiło w przypadku rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę oraz roślin strączkowych.

Najwyższy spadek Klimatycznego Bilansu Wodnego odnotowano w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, piskim, oleckim, ełckim i giżyckim. 

W związku z powyższym uprzejmie proszę o rozpropagowanie wśród rolników informacji o szacowaniu szkód suszowych i pilne składanie wniosków do Wojewody, za pośrednictwem ePUAP, o uruchomienie komisji do oszacowania szkód.

Nadmieniam, że w związku z suszą, zbiór niektórych roślin zostanie znacznie przyspieszony, a  komisje szacujące szkody mogą szacować straty jedynie do zbioru upraw.

Podstawą oszacowania szkód spowodowanych suszą jest wniosek rolnika do gminy. Dane zawarte we wniosku są niezbędne do wypełnienia protokołu przez komisję. Do wniosku należy dołączyć wydruk e – wniosku o płatności bezpośrednie ( każdy producent posiada login i hasło umożliwiające jego wydruk). Wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie,   w zakładce Obsługa Interesanta >> Co i gdzie załatwić >> Ochrona środowiska - Ochrona przyrody - Rolnictwo >> Rolnictwo.

Jednocześnie przypominam, że stosownie do wytycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29 maja 2018 r. dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczących szacowania strat w rolnictwie, szkody powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas gdy na terenie danej gminy i w uprawach objętych monitoringiem suszy, zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym wystąpiła susza (w którymkolwiek z dotychczasowych  raportów). Decyzję o uprawach podlegających szacowaniu na terenie danej gminy podejmuje komisja w oparciu o wyniki monitoringu suszy (raporty dostępne są na stronie www.susza.iung.pulawy.pl. dla każdej gminy w kraju oraz 14 grup i gatunków roślin z uwzględnieniem 4 kategorii glebowych. Z uwagi na duży spadek Klimatycznego Bilansu Wodnego, w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, piskim, oleckim, ełckim i giżyckim,  oprócz gatunków roślin zagrożonych suszą w gminach, mogą być szacowane także szkody w użytkach zielonych ( II pokos) i trawach uprawianych na gruntach ornych.

Z uwagi na dużą liczbę poszkodowanych rolników,  proszę Pana Wójta, Burmistrza o pomoc komisjom szacującym szkody suszowe w sporządzaniu  protokołów suszowych, a także zapewnienie środków transportu dla komisji szacujących szkody w gospodarstwach rolników z gminy, poszkodowanych przez suszę.

Załączniki